Cestování po Norsku - autem, letadlem, autobusem

Cestování po Norsku

Důležitá telefonní čísla při cestách po Norsku

112 – záchranná služba – propojeno na policii, zdravotníky i hasiče
113 – zdravotnická záchranná služba
110 – hasiči
+47 5164 6061 a +47 5151 7000 – námořní záchranná služba
+47 6757 7777 – záchranná služba

Doporučujeme používat číslo 112, které je regionálně propojeno na policii, záchrannou službu i hasiče.

Autem po Norsku

Atlanstká cesta spojuje ostrov Averoy s pevninouPři cestě do Skandinávie potřebuje řidič platný řidičský průkaz (mezinárodní není vyžadován), malý technický průkaz vozidla a doklad o zaplacení povinného ručení vozidla - zelenou kartu.

Hlavní skandinávské silnice jsou velmi dobré kvality, na většině z nich je relativně malý provoz, jezdí se zde ohleduplně a předpisově(!). Na silnici E6 je silný provoz a časté jsou zde policejní dopravní kontroly.

Při jízdě musí mít všechna motorová vozidla zapnuta potkávací světla.

Všichni cestující ve voze musí být za jízdy připoutáni bezpečnostními pásy.

Děti do 7 let musí používat dětské sedačky.

Omezení rychlosti jsou vždy vyznačena dopravním značením, obecně platí pro osobní automobily následující maximální povolené rychlosti (Norsko): v obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 90 km/h.

v Norsku narazite na snih i v leteV období od 1.12. do 31.3. je povinné používání zimních pneumatik.

Široké krajnice jsou určeny pro uhýbání při předjíždění - chovejte se k ostatním řidičům ohleduplně!

Značka bílé „M“ v modrém poli znamená, stojí-li na Vaší straně, že máte uvolnit cestu protijedoucím vozidlům.

Především v nočních a ranních hodinách jezděte opatrně a dávejte pozor na zvěř v blízkosti silnic.

Nedodržování silničních předpisů, především nejvyšší povolené rychlosti, není tolerováno – bez legrace: v Norsku platí k dopravním přestupkům nulová tolerance a pokuty dosahují řádu desítek až statisíců! V případě insolvence je praktikována konfiskace vozidla...

Sjízdnost silnic, uzavírky a dopravní omezení viz  www.vegvesen.no

Silniční poplatky a mýtné v Norsku

V Norsku jsou za průjezd některými městy, tunely a mosty stanoveny poplatky (mýtné). Další info: www.vegvesen.no

AutopassNorsko zavedlo nový systém výběru mýtného na některých silnicích, trajektech a v tunelech - Autopass. Od léta 2008 jsou v provozu nové automatické mýtnice. Jejich průjezdem se zaznamená poznávací značka auta. Systém AutoPASS připomíná naše mýtné pro kamiony. Jsou dvě možnosti, jak mýtné za projeté placené úseky uhradit. V prvním případě si musíte nejdříve založit účet a zaplatit dopředu sumu (kredit) a vyzvednout "krabičku", která bude umístěna ve vozidle. Krabička je detekována při průjezdu mýtnou bránou, což má za následek odečtení příslušné častky z Vašeho kreditu. Tato možnost se vyplatí pouze tomu, kdo navštěvuje Norsko opakovaně. Po odjezdu z Norska můžete krabičku opět vrátit, buď u společnosti poskytující systém AutoPASS nebo poštou.  

Automatické brány nabízí i jednodušší způsob pro návštěvníky Norska. Prostě bránou jen projedete a ona sama zaznamená registrační značku Vašeho vozidla. Před cestou do Norska je možné si zaregistrovat svou platební kartu a registrační značku vozidla. Pokud se mýtnou branou proženete bez registrace, stále se nic neděje. Systém mýtného zašle fakturu za průjezd placeným úsekem majiteli vozidla, kterého určí dle registu vozidel (podle SPZ). Fakturu uhradíte standardním bankovním převodem na účet vedený u jedné z českých bank nebo online platební kartou Visa či Mastercard. Norské firmy, které vybírají mýto, spolupracují s londýnskou firmou Euro Parking Collection plc, která zajišťuje rozesílání faktur. Systém pracuje s určitým zpožděním, takže se neradujte, pokud vás platba nezastihne doma hned po příjezdu z Norska. Pokud nezaplatíte mýtné včas, přijde upomínka. Následně se pak vystavujete pokutě minimálně několika set NOK, nákladům na správní řízení... 

Veškeré informace a odpovědi na dotazy naleznete na internetových stánkách systému Autopass v sekci "Visitor´s Payment" (po přepnutí do angličtiny), resp. v sekci "Zahlung fur Besucher" (po přepnutí do němčiny).
Cestujete-li autem z autopůjčovny, doporučuje se provést časově omezenou registraci vozidla z autopůjčovny pro cestu do Norska (viz stránky AutoPASS - odkaz výše).
Platít mýtné systému AutoPASS na čerpací stanici není od roku 2015 možné. 

Nový automatický platební systém mýta funguje i na některých trajektových spojích. 

S automatickým mýtem se setkáte především na následujících úsecích silnic:

Aktuální seznam úseků, kde se používá automatické mýto viz http://www.autopass.no

Ve Skandinávii je dobrá síť čerpacích stanic. Menší čerpací stanice mají zpravidla v nočních hodinách a o víkendech v provozu jen automatické stojany, kde jsou tankování a platby možné výhradně  platební kartou.

Orientační ceny pohonných hmot v Norsku na počátku roku 2020: bezolovnatý benzin (95 oktanů)/nafta – 15/14 NOK/litr.

Při cestě do Norska doporučujeme doplnit levnější pohonné hmoty v Německu nebo ve Švédsku.

Čerpání levné - nezdaněné (avgiftsfri) nafty není turistům povoleno a může být pokutováno.

Trajekty v Norsku

Trajekt pres fjordV Norsku je běžné a někdy i nutné používání krátkých trajektů k dopravě přes fjordy nebo na ostrovy. Informace o jízdních řádech těchto trajektů naleznete na internetových stránkách:

hurtigbat - osobni lodni dopravaJednotlivé jízdní řády nejsou vzájemně propojené, často v jedné oblasti operuje více společností a při hledání spojení je nutné hledat spojení u všech společností, které v oblasti působí.
Při vyhledávání optimálního spojení je nutné rozlišovat mezi trajekty (ferger), které přepravují osoby i vozidla, a osobní lodní dopravou (hurtibat), která zajišťuje obvykle jen dopravu osob po norském pobřeží.

Vysvětlivky k jízdním řádům trajektů v norštině:

Vlakem po Norsku

Autobusem po Norsku

další informace o dopravním spojení získáte rovněž na www.rutebok.no

 

Informace

Národní turistický úřad: Norges Turistr 345d, P.O.Boks 722 Sentrum, NO-0105 Oslo, Norsko

 

Velvyslanectví České republiky v Norsku se nachází na adrese:

Embassy of the Czech Republic, Fritzners gate 14, 0244 Oslo, tel.: +47 2212 1031

 

Velvyslanectví Norského království v Praze se nachází na adrese:

Hellichova 1/458, 118 00 Praha 1 - Malá Strana, tel.: 257 323 737, www.noramb.cz

 

Mapy

Norsko, různé mapy - http://mappery.com/maps-Norway