Norsko - počasí, příliv a odliv, webkamery

Počasí

krajina severního Norska - LoppaOficiální stránky norského meteorologického úřadu MET na adrese www.yr.no nabízejí ucelený a velmi podrobný přehled údajů o aktuálním i předpovídaném počasí. Stránky nabízejí rovněž podrobné předpovědi počasí pro jednotlivé fjordy, části pobřeží, horská údolí apod. Nechybí údaje o srážkách, směru a síle větru atd.

Doporučený postup vyhledávání: v dolní části úvodní strany yr.no naleznete v modrém poli záložku „places“. Zde svolte vyhledávanou část Norska na úrovni kraje a na další stránce už zvolte konkrétní lokalitu (buď dle názvu okresu nebo města nebo názvu obce-lokality, což je nejpodrobnější a obvyle pro potřeby rybářů i nejužitečnější).

Aktuální a velmi přehlednou předpověd počasí pro celý svět naleznete také na stránkách http://www.windyty.com

Příliv a odliv

Hladina oceánu, resp. údaje o přílivu a odlivu patří spolu s informacemi o fázích měsíce k základním, které rybáři při plánování a průběhu výpravy potřebují.

Informace o přílivu a odlivu jsou součástí informačního portálu norského meteorologického úřadu MET resp. Kartverket-Vannstand. Na úvodní stránce zvolte nejbližší místo, kde se registruje a udává hladina oceánu, nezapomeňte zadat hledané datum a počet dní, pro které chcete vypsat příslušné hodnoty hladiny oceánu. Výsledná data můžete prohlížet buď ve formátu tabulky nebo grafu.
Případně naleznete přístup k informacím o přílivu a odlivu i na stránkách http://sehavniva.no/ 
Další alternativou náhledů na stavy přílivu a odlivu jsou stránky tide-forecast (v horní části stránku si zvolte zemi a nejbližší referenční místo), případně stránky britského hydrografického institutu (na mapě zvolte příslušnou část pobřeží, následně nejbližší referenční místo a stiskněte tlačítko "predict" pro zobrazení následujících 7 dnů).

rybolov z lodě v NorskuMěsíční fáze

Aktuální fázi měsíce můžete sice zjistit pohledem na oblohu nebo do kalendáře (některé kalendáře a diáře prezentují fáze měsíce), sofistikované přehledy nabízejí rovněž systémy na webu, například http://www.calculatorcat.com nebo přehled měsíčních fází v Norsku, případně v celoročním přehledu měsíčních fází.
Pojmy v tabulkách měsíčních fází: full moon / Vollmond - úplněk, new moon / Neumond - nov, first quarter - první čtvrť/měsíc dorůstá, third quarter - třetí čtvrť/měsíc ubývá.

Webkamery

Dobrým ukazatelem aktuálního počasí jsou rovněž webové kamery, viz mapa umístění webových kamer v Norsku