Cestujeme do Norska - vlastní dopravou, trajektem, letecky

Jak do Norska?

Doprava letecká

Nejrychlejší cesta do Norska je letadlem. Doba letu z Prahy do Oslo je asi 2 hodiny.
Rezervace letů viz systémy jednotlivých společností:

Norwegian, letecká společnost - www.norwegian.no
Scandinavian Airlines, letecká společnost – http://www.flysas.com/
Wideroe, letecká společnost - http://www.wideroe.no/ (převážně vnitrostátní lety)
Wizzair, nízkonákladová  letecká společnost - https://wizzair.com/ (např linka Gdaňsk-Tromso)

Odkazy na norská letiště - http://www.avinor.no/ a www.osl.no

Rady a doporučení pro rybáře cestující letadlem, viz "Na ryby do Norska letadlem

Doprava automobilem

Většina návštěvníků cestuje do Norska automobilem.
V návaznosti na cíl cesty je možné volit celou řadu tras.

Trasa přes Německo přímo do Norska

Tato trasa je nejpohodlnější, ale nikoli nejrychlejší a ne zrovna nejlevnější. Využívá trajektového spojení Colorline na lince z Kielu do Oslo (19 hodin plavby) nebo linku společnosti Stena Line z Kielu do Göteborgu (14 hodin plavby).
Cesta z Prahy do přístavu Kiel trvá asi 7 hodin a vede po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A111, A24 - Hamburg - A21 - Kiel (Hafen, Schwedenkai).


Zvětšit mapu

Trasy přes Německo a Švédsko

Trasy přes Německo a Švédsko jsou nejrychlejší a obvykle i jednou z levnějších alternativ přístupu. Využívají trajektového spojení společností Stena Line a TT Line na lince Rostock-Trelleborg nebo Scandlines na linkách Rostock-Gedser nebo Puttgarten-Rodby + most přes Öresund.
Cesta z Prahy do přístavu Rostock trvá asi 6 hodin a vede po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A10, A19 - Rostock (Überseehafen), viz mapa trasy níže
Cesta z Prahy do přístavu Sassnitz, který však byl v roce 2020 uzavřen a provoz trajektů přerušen, trvá asi 8 hodin a vede většinou po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A10 ve směru na Frankfurt a. Oder a dále po dálnici A11 směrem na Prenzlau/Stettin a následně po dálnici A20 přes Stralsund na silnici B96 do Sassnitz (přístaviště Mukran).


Zvětšit mapu

Trasy přes Německo a Dánsko

Trasy přes Německo a Dánsko (Jutský poloostrov) jsou kompromisem mezi rychlostí, komfortem a cenou. V závislosti na aktuálním cenovém tarifu mohou být i nejlevnější alternativou cesty. Využívají trajektového spojení společností ColorlineDFDS a Fjord Line na linkách Hirtshals-Larvik, Hirtshals-Kristiansand a Hirtshals-Stavanger-Bergen.
Cesta z Prahy do přístavu Hirsthals trvá asi 11-13 hodin a vede po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A111, A24 - Hamburg - A21, A7 / E45 - Flensburg- Aarhus - Aalborg do Hirtshals.


Zvětšit mapu

Trasy přes Polsko a Švédsko

Cesta přes Polsko a Švédsko může být vhodnou alternativou pro cestující z Moravy a Slovenska, případně při cestách na daleký norský sever. Využívá trajektového spojení společnosti Polferries na lince Gdaňsk-Nynäshamn, případně Swinoujscie-Ystad.

Cesta z Ostravy do Gdaňska trvá cca 6 hodin a vede po dálnici A1 / E75 přes Katovice, Lodž. Před městem Gdaňsk se odbočí na silnici S7, pak na silnici č. 89, která vede do přístavu trajektu Gdaňsk - Nynäshamn.
Cestující z východního Slovenska volí obvykle trasu přes Krakow a Katovice, dále pak po A1 / E75...


Zvětšit mapu

Trasy přes Polsko, Pobaltí a Finsko

Trasy přes Polsko, Pobaltí a Finsko jsou pro cestující ze severu Moravy a Slovenska rychlým a zároveň relativně levným řešením při cestách na daleký norský sever. Využívají trajektového spojení z estonského Talinu do Helsink (obvykle není nutná rezervace trajektu).
Cesta z Ostravy až do severonorského města Alta trvá cca 35-40 hodin a vede přes Varšavu - Rigu - Talin - Helsinki - Jyväskylä - Oulu - Tornio - Muonio - Enontekio - Kautokeino. 


Zvětšit mapu

Doprava námořní – trajekty

Přehled lodních společností, které zajišťují trajektovou dopravu do Švédska a Norska.

Doprava autobusová

Do Norska jezdí z Prahy autobusy Eurolines a Bohemianlines. Cesta z Prahy do Oslo trvá 24 hodin.

Doprava železniční

InterRail, síťová jízdenka pro zlevněné cestování železnicí po Evropě – www.interrailnet.com
NSB, norské dráhy - www.nsb.no

 

Vstupní formality

Norsko je součástí schengenského prostoru, v jehož rámci nejsou na státních hranicích obvykle vykonávány hraniční kontroly.

Pro vstup na území Norska potřebují občané ČR a SR jen občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, ale doporučujeme raději cestovní pas, platnost dokladu musí být ještě nejméně 3 měsíce od data vstupu do země.

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Norska bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního dokladu nebo platného občanského průkazu. Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu, nikoli pro dítě v něm zapsané.  Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Veškerá omezení ohledně covid-19 byla zrušena v únoru 2022, ale mohou být kdykoli zavedena. Doporučujeme mít s sebou při cestách do zahraničí pro jistotu Evropský digitální covid-certifikát prokazujícího ukončené očkování proti nemoci covid-19 nebo prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech. Další informace o cestování do Norska v době koronaviru poskytuje Norský institut veřejného zdraví.

Při vstupu na území Skandinávie není povinná výměna valut, nicméně každý cestující musí být schopen prokázat, že má pobyt zajištěn (buď finanční hotovost nebo poukaz na pobyt - voucher nebo pozvání). Další info viz www.mzv.cz

Celní a dovozní omezení

Norsko má velmi přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží; přesné a aktuální informace naleznete na stránkách celní správy Norska, viz http://www.toll.no/.

Při cestách do Norska platí zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále přísně omezen dovoz zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat, živých rostlin, brambor, vajec apod.

Množství alkoholu a tabáku, které lze do Norska bezcelně dovézt (přesné informace viz http://www.toll.no/):
1 litr nápoje s více než 22% alkoholu (lze nahradit 1.5 litrem vína nebo piva, max. obsah alkoholu v nápoji dováženém do Norska smí být 60%) a 1.5 litru s 2.5 - 22% alkoholu nebo 3 litry s 2.5 - 22% alkoholu
2 litry piva
200 ks cigaret nebo 250g tabáku 
Alkohol mohou dovážet pouze osoby starší 18 let, alkohol s obsahem 22% a více pouze osoby starší 20 let.

Pro výpočet a online platbu cla za nadlimitní dovoz alkoholu a cigaret, lze použít aplikaci pro chytré telefony a tablety, která je dostupná jak pro Android, tak pro Apple. Aplikaci je možné stáhnout zde: https://www.toll.no/en/services/norwegian-customs-app/

Masa a mléčných výrobků v originálním balení lze do Norska ze zemí EHP bezcelně dovézt celkem max. 10 kg.

V hotovosti lze bez omezení dovézt nebo vyvézt bankovky a mince v hodnotě max. NOK 25.000. Vyšší částku je nutné přihlásit a zapsat do předepsaného formuláře; najde-li kontrola vyšší nepřiznanou částku, zabaví ji a uloží pokutu.
Přesné aktuální znění celních předpisů viz http://www.toll.no/

Cestování s domácími zvířaty

Podmínky pro dovoz psů, koček a fretek do Norska platné pro členské státy EU od 1.10.2004.
Při cestě do Norska musí Váše zvíře mít:

Další informace o vývozu zvířat najdete na stránkách www.svscr.cz nebo na stránkách www.mattilsynet.no (anglicky), případně viz nová pravidla cestování se zvířaty do Norska.