Cestujeme do Norska - vlastní dopravou, trajektem, letecky

Jak do Norska?

Doprava letecká

Nejrychlejší cesta do Norska je letadlem. Doba letu z Prahy do Oslo je asi 2 hodiny.
Rezervace letů viz systémy jednotlivých společností:

ČSA - www.csa.cz
Norwegian, nízkonákladová letecká společnost - www.norwegian.no
Scandinavian Airlines, letecká společnost – http://www.flysas.com/
Wideroe, letecká společnost - http://www.wideroe.no/ (převážně vnitrostátní lety)

Odkazy na norská letiště - http://www.avinor.no/ a www.osl.no

Doprava automobilem

Většina návštěvníků cestuje do Norska automobilem.
V návaznosti na cíl cesty je možné volit celou řadu tras.

Trasa přes Německo přímo do Norska

Tato trasa je nejpohodlnější, ale nikoli nejrychlejší a ne zrovna nejlevnější. Využívá trajektového spojení Colorline na lince z Kielu do Oslo (19 hodin plavby) nebo linku společnosti Stena Line z Kielu do Göteborgu (14 hodin plavby).
Cesta z Prahy do přístavu Kiel trvá asi 7 hodin a vede po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A111, A24 - Hamburg - A21 - Kiel (Hafen, Schwedenkai).


Zvětšit mapu

Trasy přes Německo a Švédsko

Trasy přes Německo a Švédsko jsou nejrychlejší a obvykle i jednou z levnějších alternativ přístupu. Využívají trajektového spojení společností Stena Line a TT Line na lince Rostock-Trelleborg nebo Scandlines na linkách Rostock-Gedser nebo Puttgarten-Rodby + most přes Öresund.
Cesta z Prahy do přístavu Rostock trvá asi 6 hodin a vede po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A10, A19 - Rostock (Überseehafen), viz mapa trasy níže
Cesta z Prahy do přístavu Sassnitz, který však byl v roce 2020 uzavřen a provoz trajektů přerušen, trvá asi 8 hodin a vede většinou po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A10 ve směru na Frankfurt a. Oder a dále po dálnici A11 směrem na Prenzlau/Stettin a následně po dálnici A20 přes Stralsund na silnici B96 do Sassnitz (přístaviště Mukran).


Zvětšit mapu

Trasy přes Německo a Dánsko

Trasy přes Německo a Dánsko (Jutský poloostrov) jsou kompromisem mezi rychlostí, komfortem a cenou. V závislosti na aktuálním cenovém tarifu mohou být i nejlevnější alternativou cesty. Využívají trajektového spojení společností Colorline, Stena Line, DFDS a Fjord Line na linkách Frederikshavn-Oslo, Hirtshals-Larvik, Hirtshals-Kristiansand a Hirtshals-Stavanger-Bergen.
Cesta z Prahy do přístavu Hirtshals nebo Frederikshavn trvá asi 11-13 hodin a vede po dálnicích okolo měst Ústí nad Labem - Drážďany - dálnice A13 - Berlín - dálnice A111, A24 - Hamburg - A21, A7 / E45 - Flensburg- Aarhus - Aalborg do Hirtshals nebo Frederikshavn (havn).


Zvětšit mapu

Trasy přes Polsko a Švédsko

Cesta přes Polsko a Švédsko může být vhodnou alternativou pro cestující ze severu Moravy a Slovenska, případně při cestách na daleký norský sever. Využívá trajektového spojení společnosti Polferries na lince Gdaňsk-Nynäshamn, případně Swinoujscie-Ystad.
Cesta z Ostravy do Gdaňska trvá 9-10 hodin a vede přes Opole - Kalisz - Bygdoszcz do Gdaňska. mapa trasy
Cestující ze Slovenska volí obvykle trasu přes Krakow - Lodz - Torun do Gdaňska. mapa trasy

Trasy přes Polsko, Pobaltí a Finsko

Trasy přes Polsko, Pobaltí a Finsko jsou pro cestující ze severu Moravy a Slovenska rychlým a zároveň relativně levným řešením při cestách na daleký norský sever. Využívají trajektového spojení z estonského Talinu do Helsink (obvykle není nutná rezervace trajektu).
Cesta z Ostravy až do severonorského města Alta trvá 40-45 hodin a vede přes Varšavu - Rigu - Talin - Helsinki - Jyväskylä - Oulu - Tornio - Muonio - Enontekio - Kautokeino. mapa trasy

Doprava námořní – trajekty

Přehled lodních společností, které zajišťují trajektovou dopravu do Švédska a Norska.

Doprava autobusová

Do Norska jezdí z Prahy autobusy Eurolines a Bohemianlines. Cesta z Prahy do Oslo trvá 24 hodin.

Doprava železniční

InterRail, síťová jízdenka pro zlevněné cestování železnicí po Evropě – www.interrailnet.com
NSB, norské dráhy - www.nsb.no

 

Vstupní formality

Norsko je součástí schengenského prostoru, v jehož rámci nejsou na státních hranicích obvykle vykonávány hraniční kontroly.

Pro vstup na území Norska potřebují občané ČR a SR jen občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, ale doporučujeme raději cestovní pas, platnost dokladu musí být ještě nejméně 3 měsíce od data vstupu do země.

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území Norska bez zvláštních omezení, a to na základě platného cestovního dokladu nebo platného občanského průkazu. Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu, nikoli pro dítě v něm zapsané.  Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Podmínkou vstupu do Norska je aktuálně rovněž předložení Evropského digitálního covid-certifikátu prokazujícího ukončené očkování proti nemoci covid-19 nebo prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech. Doporučujeme všem, kdo chtějí cestovat do Norska, nechat se včas očkovat proti covid-19. Vyhnete se tím mj. možným komplikacím, jestliže dojde k vyřazení České republiky nebo Slovenska ze "zelené zóny". Další informace o cestování do Norska v době koronaviru a rozdělení do zón.

Při vstupu na území Skandinávie není povinná výměna valut, nicméně každý cestující musí být schopen prokázat, že má pobyt zajištěn (buď finanční hotovost nebo poukaz na pobyt - voucher nebo pozvání). Další info viz www.mzv.cz

Celní a dovozní omezení

Norsko má velmi přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží; přesné a aktuální informace naleznete na stránkách celní správy Norska, viz http://www.toll.no/.

Při cestách do Norska platí zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále přísně omezen dovoz zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat, živých rostlin, brambor, vajec apod.

Množství alkoholu a tabáku, které lze do Norska bezcelně dovézt (přesné informace viz http://www.toll.no/):
1 litr nápoje s více než 22% alkoholu (lze nahradit 1.5 litrem vína nebo piva, max. obsah alkoholu v nápoji dováženém do Norska smí být 60%) a 1.5 litru s 2.5 - 22% alkoholu nebo 3 litry s 2.5 - 22% alkoholu
2 litry piva
200 ks cigaret nebo 250g tabáku - v případě, že nejsou dováženy žádné tabákové výrobky, lze dovézt o 1.5 litru piva nebo vína více. 
Alkohol mohou dovážet pouze osoby starší 18 let, alkohol s obsahem 22% a více pouze osoby starší 20 let.

Pro výpočet a online platbu cla za nadlimitní dovoz alkoholu a cigaret, lze použít aplikaci pro chytré telefony a tablety, která je dostupná jak pro Android, tak pro Apple. Aplikaci je možné stáhnout zde: http://www.toll.no/en/services/norwegian-customs-app/

Masa a mléčných výrobků v originálním balení lze do Norska ze zemí EHP bezcelně dovézt celkem max. 10 kg.

V hotovosti lze bez omezení dovézt nebo vyvézt bankovky a mince v hodnotě max. NOK 25.000. Vyšší částku je nutné přihlásit a zapsat do předepsaného formuláře; najde-li kontrola vyšší nepřiznanou částku, zabaví ji a uloží pokutu.
Přesné aktuální znění celních předpisů viz http://www.toll.no/

Cestování s domácími zvířaty

Podmínky pro dovoz psů, koček a fretek do Norska platné pro členské státy EU od 1.10.2004.
Při cestě do Norska musí Váše zvíře mít:

Další informace o vývozu zvířat najdete na stránkách www.svscr.cz nebo na stránkách www.mattilsynet.no (anglicky), případně viz nová pravidla cestování se zvířaty do Norska.